-XB7aftz6zY

Paris ve gotik dönem mimarisinin sembollerinden biri olan Notre Dame Katedrali’nin yapımı 1163’te Papa III Alexander’ın temelini atmasıyla başlar. Meryem Ana’ya adanmış yapının inşası bir çok gotik eser gibi bütün bir döneme yayılmıştır. Yapı son olarak Piskopos Maurice de Sully tasarımıyla 170 yılda bitirilebilmiştir. 1334 yılında sahip olduğu mimarisi ile ilk gotik örneklerden olan yapının 35 metre uzunluktaki eserin genişliği 130 metredir, bu ihtişamlı katedral içinde aynı anda 9000 kişinin ibadet etmesine olanak tanır. Yapının en ihtişamlı kısmı batı cephesi ve süslemeleridir.

notre dameYapı Özellikleri

Roma mimarisi örnek alınmış kısım 3 bölüme ayrılmakta. Bunlar güney kule, büyük gül pencere ve krallar galerisidir. Yapının en önemli kısımlarından biri ana giriş kapısıdır. Kapı ve çevresi ince bir işçilikle süslenmiş taş heykellerden oluşur. Toplamda 3 kapısı bulunan yapının sağ kapısına Azize Anne, Orta kapıda kıyamet günü ve sol kapıya ise Kutsal Bakire kapısı denir. Süslemeler kapıların anlamlarının tasvirlerinden oluşur. Kapıların üstünde ise Krallar galerisi yer almaktadır. Krallar galerisinde Yahuda ve İsrail’in 24 kralının yan yana sıralandığı heykeller görünür. Fransız Devrimi döneminde, devrimcilerin heykelleri Fransız krallarına ait olduğunu sanıp parçalaması üzerine hasar görmüşlerdir. Heykeller sanatçı “Vilet le Duc” tarafından tekrar tasarlanmıştır.notre dame Notre Dame’ın ikonikleşmiş parçası “Emmanuel” çanı 13 ton ağırlığındadır ve sadece tokmağı bile 500 kilodur. Çan 1631 yılında tekrar döküldüğü dönemde kadınların erimiş olan metal mücevherlerini çan için bağışlamasıyla yapılmıştır. Çan rengini bu mücevherlerin renginden almıştır.

Kuzey ve Güney kısmında gotik mimarinin vazgeçilmez bir unsuru olan gül pencereleri bulunmaktadır. Yuvarlak yapıda olan renkli camlar, desenler ve resimlerle doludur. Pencerenin üzerideki vitraylarda İsa, Meryem ve havarilere ait tasvirler bulunur. Dünyanın her yerinden getirilmiş kutsal hazinelere de ev sahipliği yapmaktadır. Eser aynı zamanda Paris’in sıfır noktasıdır. Katedrali her gün ziyaret edebileceğiniz gibi giriş de ücretsizdir.
notre dame
notre damenotre dame notre dame

Duygu Gencer
Hacettepe Üniversitesin’de sanat tarihi bölümünü bitirdikten sonra eğitimini art management üzerine yönlendirdi.
Farklı mecralarda yazdıktan sonra kafasındakileri daha iyi yansıtmak için yeni bir oluşum sürecine girdi ve bu süreçte Fovart’ı oluşturdu. Çalışma hayatına Borusan Contemporary’ de devam etmektedir.
İletişim için duygugencer@fovart.net adresinden ulaşabilirsiniz.