Brezilyalı sanatçı Monica Piloni’nin eserleri alışılmadık ve rahatsız edici arasındaki ince çizgide yer alıyor. Piloni’nin benzersiz eserleri, deforme olmuş anatomik şekilleri, hayalet balerinleri, balık kemikleri ile süslenmiş sağlıklı meyveleri içeriyor. Çalışmalarının tamamına nüfuz eden yinelenen bir tema bulunmakta. Sanatçı heykellerinde güzelliğin deformitesi ile, çürümüş ve doğallıkla doğaüstü olanı gören huzursuz bir his vermekte.

 Yüzsüz kadınlar, erkek vücudundan sandalyeler, koltuk değnekleriyle yere sabitlenmiş insan heykeli ve daha fazlasıyla Piloni’ nin eserleriyle rahatsız olurken onlardan gözümüzü de alamıyoruz.

Monica Piloni sanatını tanımlarken ”Sanatsal çalışmalarımda bir çok sembol ve bilinçaltımız tarafından taşınan stillerin bir karışımı da dahil olmak üzere bazı morbiditeler var.

“Bu stiller ve semboller sonuçta çevreye ya somut bir varlık ya da soyut öz vermiş olduğumuz şey.” olarak açıklıyor. Sanatçının sıra dışı eserlerini resmi sitesinde izleyebilirsiniz. Günlük esin kaynağı ve tasarımlarından daha fazlasını görmek için Instagram sayfasından takip edebilirsiniz.

Monica Piloni’nin Eserleri

Duygu Gencer
Hacettepe Üniversitesin’de sanat tarihi bölümünü bitirdikten sonra eğitimini art management üzerine yönlendirdi.
Farklı mecralarda yazdıktan sonra kafasındakileri daha iyi yansıtmak için yeni bir oluşum sürecine girdi ve bu süreçte Fovart’ı oluşturdu. Çalışma hayatına Borusan Contemporary’ de devam etmektedir.
İletişim için duygugencer@fovart.net adresinden ulaşabilirsiniz.