Avrupa’nın en büyük bağış organizasyonu olan Life Ball Avusturyalı sembolist resssam Gustav Klimt’in eserlerini 23. Viyana LifeBall için tekrar yarattı. Gustav Klimt’in “Beethoven Frizi”, “Danaë” ve Ölüm ve Yaşam” gibi ünlü tabloları hayata döndürüldü.Fotoğrafçı Inge Prader tarafından gerçek modeller kullanılarak canlandırılan tablolar Klimt’in zarif erotizmini, altın rengin çekiciliğini taşımaktadır.

Dikkatle pozlanmış modeller ve karmaşık hazırlanmış sahneler kullanan Avusturyalı sanatçının en çok kullandığı altın rengi ile dekoratif ve erotik estetiği yansıtarak yaptığı eserlerini fotoğrafa geçirmek için zengin süslemeli kostümler kullanılmakta.Savaşçılar ve kadınlar yarı çıplak figürlerin yanında yer alırlar ve detaylı mozaik zemine karşı koyarlar. Gustav Klimt’in ‘altın fazını’ gerçekten karakterize eden cennet benzeri koşulları yansıtarak Prader tabloları fotoğraflarına yakınlaştırmakta. Gustav Klimt’in öncüllerinden olduğu Viyana Secession akımı Life Ball’un da ilham kaynağı  olmuştur.

 ”Bütün eski yolları bırakın ve ilerleyin kendi benliğiniz ve özgür iradenizle bu yol Viyana Secession’ın çekirdeğinde bulunan fikirdir.
Gustav Klimt Gustav KlimtGustav KlimtGustav Klimt Gustav Klimt

Duygu Gencer
Hacettepe Üniversitesin’de sanat tarihi bölümünü bitirdikten sonra eğitimini art management üzerine yönlendirdi.
Farklı mecralarda yazdıktan sonra kafasındakileri daha iyi yansıtmak için yeni bir oluşum sürecine girdi ve bu süreçte Fovart’ı oluşturdu. Çalışma hayatına Borusan Contemporary’ de devam etmektedir.
İletişim için duygugencer@fovart.net adresinden ulaşabilirsiniz.